Letem Světem Applem

Apple iPhone je bezesporu vynikající mobilní telefon, který nabízí téměř neomezené možnosti, v podstatě jediným omezením při jeho používání je výdrž baterie. Baterie iPhone 4 nabízí kapacitu 1420mAh a jak jistě víte, tato kapacita většině lidí dostačuje používání během jednoho dne. Jsou však situace, kdy potřebujete používat telefon déle než jeden den a nemáte možnost jej připojit k počítači nebo zásuvce. V podstatě tato situace modelově může nastat pouze při nějaké výpravě. V reálu totiž půjdete během dne na oběd, kde mají samozřejmě zásuvku a umožní vám dobít mobilní telefon, to stejné poskytuje také každý operátor ve svých prodejnách, které jsou dokonce vybaveny i nabíječkami. Pokud používáte GPS, různé měřící aplikace pro jízdu na kole, jste dobrodruh, který tráví život v horách, pak nabízí firma QYG sympatické řešení, umožňující zdvojnásobit výdrž iPhone 4.

QYG-Power dva v jednom

Recenzovaná nabíječka je v podstatě krytem na iPhone 4, který v sobě integruje baterii o kapacitě 1400mAh, tedy pouze o 20mAh méně, než nabízí baterie v iPhone, což je zvela zanedbatelná hodnota. V podstatě tak můžete díky baterii QYG-Power dosáhnout dvojnásobné výdrži baterie vašeho telefonu. iPhone 4 se zasune do krytu, který obsahuje 30pin Apple Dock konektor, přes který probíhá nabíjení telefonu. Celý kryt je vyroben z pevného plastu a prodává se ve třech variantách, bílé, černé lesklé a černé matné, přičemž mnou recenzovaná verze je právě matná černá, na níž nejsou vidět otisky prstů. Při použití baterie ji musíte nejprve nabít pomocí přiloženého USB kabelu. Stav nabíjení a nabití signalizuje čtveřice modrých diod, které během nabíjení blikají a při nabití svítí. Následně odpojíte baterii a zasunete do ni iPhone, tak aby Dock konektor zapadl přesně do zdířky v telefonu. V tomto stavu se telefon nenabíjí a ani nedochází k vybíjení baterie. Baterii musíte zapnout delším podržením tlačítka umístěného na spodní straně vedle diod. Jakmile tlačítko podržíte, objeví se na telefonu symbol baterie s bleskem, prezentujícím probíhající nabíjení.

2820mAh v jednom telefonuBaterii není možné použít společně s baterii v iPhone, to znamená, že není možné aby se vám telefon vybíjel pomaleji a kapacita vaší baterie byla 2820mAh. Vždy musíte vybít baterii v iPhonu a její nenabitou část následně dobít. Dobíjení probíhá o něco pomaleji než z portu USB, ale není to nikterak dramatické. O délce výdrže baterie se nemá cenu rozepisovat. Baterií totiž dobijete baterii v iPhone a ta má stejnou výdrž jak jste zvyklí. Telefon je možné nabít pomocí baterie QYG na téměř 100%. Největší výhodou dobíjení pomocí teto baterie je skutečnost, že můžete telefon používat běžným způsobem. Pokud krátce stlačíte tlačítko pro zahájení nabíjení, rozsvítí se počet diod, který signalizuje míru nabití baterie v intervalech 100/75/50/25 procent.

DesignBaterie integrovaná v pouzdře nikterak neomezuje používání telefonu. IPhone se sice o zhruba 0,5cm prodlouží, to však na práci nemá vliv. Telefonu na zádech naroste zhruba 0,3cm, což je zanedbatelná velikost. iPhone 4 v pouzdře QYG-Power připomíná iPhone 3G/iPhone 3Gs. Ne zrovna příjemná je však váha. Samotný iPhone 4 váží 137 gramů, což není zrovna nejméně, ale již jsme si všichni zvykli. Baterie pak váží přesně 53,5 gramů. Dohromady tedy máte v ruce 190 gramů vážící mobilní telefon, který mi váhou připomněl Alcatel Touch one. Telefon s baterií je v ruce opravdu těžký a rychle se vám pronese. Vhodné použití je tedy telefon nechat vybít na minimum a následně zcela dobít z baterie. Zpracování krytu je velmi kvalitní a na telefonu drží velmi pevně. Součástí krytu jsou otvory pro fotoaparát, reproduktor, mikrofon, sluchátka, tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapnutí/vypnutí telefonu. Zajímavým doplňkem krytu je pak zadní výklopná „packa“, díky které lze telefon postavit na stůl do plohy, při níž lze pohodlně sledovat videa.

Resumé

QYG-Power je vzhledem ke své ceně 600Kč zajímavou možností, jak prodloužit výdrž mobilního telefonu iPhone 4. Vzhledem k celkové hmotnosti baterie a telefonu, bych doporučoval její použití jako zdroje energie například během expedice, kdy nemáte možnost telefon nabít běžným způsobem nebo například již při zmíněném použití GPS například na kole. V případě, že vašemu iPhone dochází dech, stojí baterie určitě za úvahu. Osobně si ji dovedu představit spíše jako součást batohu při expediční výpravě, než jako běžnou součást telefonu, se kterou chodíte po městě. Baterii pro testování zapůjčil internetový obchod iSeed.cz.